Kde sme?

Chopok 2023m.n.m je druhý najvyšší vrch Nízkych Tatier. Tvoria ho žulové horniny, čo výrazne ovplyvnilo reliéf - kamenné morény z južnej strany, od severu prudké steny. Vrchol tvoria zvetralé žuly.

Kamenná chata

Kamenná chata je tretia najvyššia slovenská vysokohorská chata (po Rysoch a Téryho chate vo Vysokých Tatrách), nachádzajúca sa vo výške 2000 m.n.m. na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier, tesne pod vrcholom Chopku, situovaná južne. Prístup je možný zo všetkých svetových strán. Zo severu, z lyžiarsko-turistického strediska Jasná. Celú cestu je zdravšie absolvovať ako turistický výšľap alebo aj lanovkami. Z juhu, z lyžiarsko-turistického strediska Bystrá-Tále, zo stanice Srdiečko, je možné tiež celú cestu absolvovať ako pešiu túru alebo lanovkami. (od Zimenj sezóny 2016/17 kabínou z Krupovej). No a samozrejme, od východu a západu, sa k nám dostanete po hlavnom hrebeni Nízkych Tatier po E8 (európskou diaľkovou trasou). Zo všetkých strán vedú značkované turistické chodníky. Odporúčame pešie výstupy, hlavne v bezsnehovom období. V Prednej Derešskej mulde každoročne prebývajú svištie rodinky. Vyhvizdujú, ak sa im niečo nepozdáva. Preto je ľahké ich pozorovať. Pri výstupe na jeseň sa najete malín, čučoriedok, brusníc. A tie úžasné výhľady...
Ale vedzte, že Chopok je veterný kopec. Prevládaju severno južné prúdenia. Priemerná ročná rýchlosť vetra dosahuje 8 až 10 m/s. Zima je vetrnejšia a aj víchrice sú v zime častejšie. Nuž a hmla je vetru na Chopku najlepšia kamarátka. Takže výstup na horu nie je vždy taký jednoduchý, ako to z dolín vyzerá. Máme odkaz: Počasie na našej stránke, kde denne zadávame aktuálne infošky o počasí a máme "živú" kameru, čo pred výstupom, môže pomôcť.
So záchodom pre denných hostí sa nám stále nič lepšie nepodarilo vymyslieť, ako drevenná búdka pred chatou (latrínka).
Chata je otvorená od 7.30 do 22.00 celoročne.
 

Okolie


V okolí sa na severe nachádzajú Demänovské jaskyne: jaskyňa Slobody (tretia najkrajšia jaskyňa v Európe - čo sa týka výzdoby), Ľadová jaskyňa.Na juhu je Jaskyňa Mŕtvych Netopierov (odporúčame) a Bystrianska jaskyňa. V okolí Chopku a na hrebeni Nízkych Tatier je veľa športových a turistických možností: vysokohorská turistika, horské behy, horolezectvo, skalolezectvo, skialpinizmus, športové lietanie na padákoch, MTB - výšľapy, zjazdy, speedtouring, speedhiking....
Prenocovanie pri prechode Nízkych Tatier je možné na miestach: Predné sedlo pod Kráľovou Hoľou (je tam aj novootvorená chata), Andrejcová(útulňa), sedlo Priehyba, Ramža(útulňa), Čertovica, Ďurková(útulňa), Hriadeľské sedlo, chata MRŠ pod Ďumbierom a samozrejme u nás. Pri nočnom táborení si dávajte pozor na medvede. Jedlo, ktoré máte so sebou vonia. To ho môže prilákať aj z väčšej diaľky.
Dám príhodu: Bolo obdobie, že sa tu motal taký čerstvo sprivatizovaný medveď "smetiar" a mal pokusy dostať sa aj do našej rozvoniavajúcej kuchyne neskoro večer. A poviem Vám, že ked sa postavil za kuchynským oknom na zadné a oprel o okno...."Nebolo mi do smiechu." Ale napadol sneh a rozprávky bol koniec.